Regeneracja strun głosowych – trzy sprawdzone metody
Data publikacji 21 listopada 2022
Nie musimy wcale występować zawodowo na scenie, aby mieć świadomość tego, jak ważna jest regeneracja strun głosowych. Głos jest przecież narzędziem pracy nauczycieli, lekarzy, trenerów, dziennikarzy oraz handlowców, a lista zawodów, w których jest intensywnie wykorzystywany, systematycznie się wydłuża. Choć jednak mamy świadomość tego, że powinniśmy dbać o struny głosowe, wiedza o tym, jak osiągnąć ten cel, wcale nie jest aż tak oczywista, jak mogłoby się to powszechnie wydawać. Warto to zmienić.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak nawilżyć błonę śluzową w jamie ustnej
- jakie znaczenie ma przerwa i odpoczynek
- jak dbać o struny głosowe
Nawilżanie błon śluzowych i jego znaczenie
Osoby pracujące głosem powinny dążyć do tego, aby wyrobić w sobie kilka przydatnych nawyków. Jednym z najcenniejszych jest częste nawilżanie błon śluzowym. Każdy z nas z pewnością kojarzy widok szklanki wody w telewizyjnym studio. Warto przenieść ten zwyczaj do miejsca naszej pracy. Wspomnienie właśnie o szklance wody nie jest przypadkowe. Woda jest najbardziej oczywistą odpowiedzią na pytanie o to, co pić na struny głosowe. Oczywiście, lista produktów chroniących nasz głos może być dłuższa. Cennym wsparciem jest choćby smaczny kisiel, jabłka i banany oraz zupy, w tym zwłaszcza rosół. Jeśli mamy wrażenie, że zaniedbaliśmy głos, możemy sięgnąć też po ziołowe tabletki do ssania.
Tu warto wspomnieć także o tych produktach, które nie mogą przysłużyć się naszemu głosowi. Przeważnie wspomina się w tym kontekście o nabiale oraz o produktach bogatych w cukier, bo w obu przypadkach naszym problemem jest nadmiar śluzu. Ku zaskoczeniu wielu osób najlepszym wyborem nie są też podrażniające gardło owoce cytrusowe oraz używki, w tym również kawa i herbata.
Regeneracja strun głosowych – przerwa
Choć nie zawsze istnieje taka możliwość, jeśli tylko pojawia się opcja robienia sobie przerw w używaniu głosu, korzystajmy z niej. Idealna sytuacja to jedna przerwa po każdych trzech godzinach używania głosu. Im dłuższy jest wysiłek, tym więcej czasu należy poświęcić na regenerowanie strun głosowych. Nie są one w stanie błyskawicznie powrócić do swojej świetności. W tym kontekście wypada przypomnieć także o tym, aby przygotować głos do czekającej go pracy.
Świeże powietrze i czystość głosu
Osoby pracujące głosem często unikają przebywania na świeżym powietrzu. Boją się przeziębienia i tego, jak wpłynie ono na sposób wysławiania się. Warto pamiętać jednak o tym, że aktywność fizyczna nie tylko nie szkodzi głosowi, ale nawet wspiera go. Rozwija kondycję, a ta jest potrzebna również wtedy, gdy pojawia się konieczność długiej pracy głosem. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o wytrzymałości mięśni, o których wiadomo przecież, że wspierają prawidłową postawę ciała. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu, używanie głosu wymaga przecież wykorzystywania nie tylko strun głosowych, ale i innych części ciała. Przebywanie na świeżym powietrzu sprawia też, że nie jesteśmy tak bardzo narażeni na niekorzystne działanie kurzu i pyłów, jak ma to miejsce, gdy nieustannie znajdujemy się w pomieszczeniu. Teraz wiesz jak wygląda odpowiednia regeneracja strun głosowych