Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda

Olejki eteryczne – powody, dla których warto je stosować

Data publikacji 18 kwietnia 2023

Pochodzą z różnych części roślin, takich jak kwiaty, liście, łodygi i owoce oraz mają wiele właściwości zdrowotnych, ponieważ zawierają terpeny, ketony, aldehydy i estry. Przekonaj się, jak olejki eteryczne mogą wspierać Twoje zdrowie i po jakie sięgać.

Czasem stosuje się jeden wybrany olejek, a czasem ich mieszaninę, czego dobrym przykładem jest Amol, leczniczy płyn ziołowy, zawierający m.in. olejek cynamonowy, cytrynowy, mięty pieprzowej, goździka i lawendy. Preparat jest stosowany na dolegliwości o szerokim działaniu – bóle głowy i zębów, migreny, przeziębienia, grypy oraz choroby układy oddechowego. Co takiego zawierają olejki, że cieszą się tak dużą popularnością?

Olejki eteryczne – jak działają na zdrowie człowieka?

Olejek miętowy i eukaliptusowy wpływają korzystnie na układ oddechowy, ponieważ łagodzą objawy chorób, takich jak kaszel, katar czy zapalenie zatok. Działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także łagodzą stany zapalne. W przypadku zapaleń górnych dróg oddechowych rozszerzają oskrzela, ułatwiając oddychanie.

Z kolei olejek lawendowy i ylang-ylang redukują stres i poprawiają nastrój. Mogą one działać jako naturalne środki uspokajające, ponieważ działają na układ nerwowy poprzez stymulowanie receptorów zapachowych w mózgu i wpływają na wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, które są związane z poprawą nastroju i redukcją stresu.

Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek imbirowy czy olejek miętowy wspomagają trawienie. Imbir i mięta są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, które łagodzą bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność i nudności. Działają na układ pokarmowy poprzez pobudzanie produkcji soków trawiennych i wspomaganie perystaltyki jelit.

Olejki eteryczne stosowane dla urody

Żeby poprawić funkcjonowanie skóry warto zastosować olejek z drzewa herbacianego. Jest ceniony za właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Może pomóc w łagodzeniu objawów trądziku, egzemy, łuszczycy i innych chorób skórnych, które są związane z bakteryjnymi lub grzybiczymi infekcjami.

W celach kosmetycznych i nie tylko stosuje się olejek różany, który:

  • pielęgnuje skórę – nawilża i odżywia cerę oraz łagodzeni stany zapalne i podrażnienia skóry; może być stosowany jako składnik w kremach, balsamach, tonikach i maseczkach do pielęgnacji skóry,
  • redukuje stres – olejek różany ma właściwości relaksacyjne i kojące, co pomaga w redukcji napięcia; stosuje się go w aromaterapii lub jako dodatek do kąpieli relaksacyjnej,
  • zwiększa libido – ekstrakt wpływa na poziom hormonów płciowych w organizmie, ponieważ zawiera składniki, które regulują poziom estrogenu i progesteronu u kobiet oraz testosteronu u mężczyzn; zwiększenie tych hormonów zwiększa libido.

Ponadto olejek różany poprawia nastrój, dlatego jest wykorzystywany w aromaterapii i w masażach relaksacyjnych.

Olejki eteryczne korzystnie działają na zdrowie, ale należy pamiętać, że są one silnie skoncentrowane i mogą być szkodliwe, gdy są stosowane w nadmiernych ilościach lub w niewłaściwy sposób. Przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od aromaterapii.

Materiał zewnętrzny

Stylizacje na co dzień

Redakcja natural-cosmetics.pl

Redakcja natural-cosmetics.pl to zespół pasjonatów, którzy łączą wiedzę i doświadczenie w dziedzinach urody, mody, zdrowia, ekologii oraz zdrowego odżywiania. Naszym celem jest dostarczanie najwyższej jakości treści, które inspirują i edukują naszych czytelników. Jesteśmy tu, aby pomagać Ci dbać o siebie i swoje otoczenie w sposób naturalny i zrównoważony.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?