natural-cosmetics.pl

Blog tematyczny o urodzie zdrowiu i ekologii

Dieta

Jak wygląda dieta przy cukrzycy?

Jak wygląda dieta przy cukrzycy?

Okazuje się, że dieta cukrzycowa przeznaczona jest dla ludzi cierpiących na cukrzycę. Schorzenie to związane jest ze zmianą nawyków żywieniowych, a ponadto włączeniem do jadłospisu produktów niepowodujących gwałtownego podwyższenia poziomu glukozy. Jak wygląda dieta przy cukrzycy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest cukrzyca
  • jak powinna wyglądać dieta będąc cukrzykiem

Cukrzyca

Warto na samym początku stwierdzić, że dieta cukrzycowa powinna być stałym elementem leczenia wszystkich typów cukrzycy. Obecnie wyróżnia się dwie podstawowe odmiany tego schorzenia. Mowa tutaj o: cukrzyca typu 1, która inaczej zwana jest insulinozależną. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Polega przede wszystkim na niszczeniu komórek trzustkowych, które produkują insulinę. Rozpoczyna się u pociech w wieku młodzieńczym. Istnieje też cukrzyca typu 2. Istotą tego schorzenia jest nieodpowiednie działanie insuliny w tkankach. Prowadzi to do podwyższenia poziomu cukru we krwi. Okazuje się, że za jej rozwój odpowiedzialne są głównie czynniki genetyczne, a także środowiskowego. Nierzadko taka cukrzyca związana jest z otyłością. Najczęściej występuje u ludzi z nadwagą.

Co powinien jeść cukrzyk?

Wiele osób zastanawia się, co jeść przy cukrzycy. Na liście produktów znajduje się naturalny nabiał oraz jego przetwory. Mowa tu o jogurtach, maślankach, kefirach, serach oraz o zsiadłym mleku. Do tego należy doliczyć warzywa. Cukrzyk powinien do swojej diety dodać brokuły, kalafior, cukinię, cebulę, ogórki, kapustę, pomidory, sałatę zieloną, brukselkę, czosnek, fasolę różnego rodzaju, groszek zielony, kalarepę, kukurydzę, paprykę, marchewkę, por, soczewicę, rzepę, rzodkiewkę, a także pietruszkę. Cukrzyk powinien spożywać warzywa na surowo, jednak może też je ugotować bądź usmażyć. Co więcej, osoba cierpiąca na cukrzycę może spożywać produkty zbożowe, makarony oraz płatki. Do jej diety można dodać chleb żytni z pełnego ziarna, ryż brązowy, kaszę bulgur, gryczaną, jęczmienną, a ponadto makaron z pełnego ziarna. Do tego dolicza się kuskus razowy, komosę ryżową oraz płatki owsiane. Można też postawić na otręby żytnie, pszenne oraz owsiane.

Dieta przy cukrzycy

Osoba cierpiąca na cukrzycę może też jeść mięso oraz ryby. Do diety najlepiej dodać kurczaka, indyka, wołowinę, wieprzowinę, cielęcinę, dziczyznę, królika, a ponadto wszelkie ryby. Do tego warto postawić na podroby, które są bardzo zdrowe. Warto wiedzieć, że w diecie cukrzycowej w umiarkowanych ilościach można uwzględnić owoce. Najlepsze będą pomarańcze, brzoskwinie, jabłka, grejpfruty, jabłka, brzoskwinie, morele, truskawki, maliny, jeżyny, jagody, porzeczki, winogrona, agrest, mało dojrzałe banany, cytrynę, gruszki, awokado, a także wiśnię. Pośród produktów, których cukrzyk powinien unikać, wymienia się głównie słodzone smakowe jogurty oraz inne przetwory mleczne. Warto też wyeliminować niektóre owoce. Mowa tu o arbuzie, dojrzałych bananach, owocach z puszki, a także o owocach suszonych słodzonych. Cukrzyk nie powinien też mieć w swojej diecie gotowanej dyni, ziemniaków oraz bobu. Ponadto musi wyeliminować z jadłospisu cukier, miód, słodycze, a także słodzone gazowane napoje.

Udostępnij