natural-cosmetics.pl

Blog tematyczny o urodzie zdrowiu i ekologii

Zdrowie

Jak dbać o wzrok — kilka ważnych zasad

Jak dbać o wzrok — kilka ważnych zasad

Zmysł wzroku zawsze był niezwykle istotny w życiu człowieka. W prehistorii pomagał nam na przetrwanie. Dzięki niemu mogliśmy szybko dostrzec zagrożenie i go uniknąć. Choć w dzisiejszych czasach nie ma już takich niebezpieczeństw, wzrok nadal pełni ważną funkcję. Pomaga nam rozpoznawać naszych bliskich, jak i uczyć się nowych twarzy, rozróżniać barwy, czytać, podziwiać piękno przyrody i sztuki. Ułatwia poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj docenia się go, jeśli się go straci. Wtedy jednak może być już za późno na odzyskanie go, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o wzrok. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak dbać o wzrok
 • co należy robić, a czego unikać w trosce o zdrowe oczy
 • dlaczego ważne jest ćwiczenie oczu

Jak dbać o wzrok na co dzień?

Czasami nie mamy wpływu na to, czy nasz wzrok się pogorszy. Dzieje się tak ze względu na geny, jakie przekazali nam nasi przodkowie. Jednak w wielu przypadkach to my sami jesteśmy odpowiedzialni za stan naszych oczu. Warto więc być świadomym tego, jak dbać o wzrok. O czym warto pamiętać na co dzień?

 • Zdrowa dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, również oczu. Aby zadbać o wzrok, warto jeść produkty bogate w witaminę A, C, E, magnez i cynk. Nie można zapomnieć także o odpowiednim nawadnianiu się
 • Unikajmy kosmetyków podrażniających oczy. Jeśli możemy, nie róbmy makijażu, a jeśli już się pomalujemy, pamiętajmy o demakijażu
 • Uprawianie sportu poprawia krążenie krwi i pomaga jej dotrzeć do każdego organu, łącznie z oczami.
 • Warto raz na jakiś czas udać się na kontrolne badania wzroku. Jeśli okulista wykryje u nas wadę, konieczne jest zakupienie odpowiednich okularów i ich używanie. Jeśli nie będziemy ich nosić mimo wskazania do tego, nasz wzrok może pogorszyć się jeszcze bardziej.
 • Kolejnym sposobem, na to, jak dbać o oczy jest wysypianie się. W czasie snu regenerują się i nawilżają.
 • Chrońmy swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jeśli wychodzimy na zewnątrz w piękny dzień, załóżmy okulary przeciwsłoneczne. Nie każde jednak się nadają. Dobre okulary powinny mieć filtry UV i być atestowane. Znajdziemy je głównie u optyka. 
 • Nie palmy! Papierosy mogą być przyczyną chorób oka, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). 
 • Jeśli czujemy, że nasze oczy są przesuszone i pieką, nawilżmy je kroplami do oczu
 • Jeśli nosimy soczewki, róbmy to zgodnie z zaleceniem. Nie używajmy ich dłużej, niż powinniśmy. Od czasu do czasu warto dać odpocząć oczom i przerzucić się na okulary.
 • Unikanie klimatyzacji to sposób na to, jak dbać o oczy. Klimatyzowane pomieszczenia i środki transportu powodują ich przesuszenie.
 • Nie przebywajmy zbyt długo w pomieszczeniach ze sztucznym światłem. Sprawdzą się tutaj pokoje z oknami, wpuszczające światło dzienne. 
 • Zadbajmy o dobre oświetlenie podczas pracy, czytania czy oglądania. Nie wytężajmy wzroku w pół mroku. 
 • Jeśli długo pracujemy w papierach czy przy komputerze, róbmy sobie kilkuminutowe przerwy raz na pół godziny. Wykorzystajmy ten czas na ćwiczenie oczu.

Ćwiczenie oczu

Doskonałym sposobem na to, jak dbać o wzrok jest ćwiczenie oczu. Nie jest to nic trudnego, a może przynieść niesamowite efekty. Warto je wykonywać w szczególności po długim skupianiu wzroku na jednym punkcie, np. po czytaniu, oglądaniu filmu, siedzeniu na telefonie czy pracowaniu na komputerze. Jednym z ćwiczeń, jest na zmianę, spoglądanie chwilę w dal i blisko. Można też robić okrążenia gałką oczną w jedną stronę, a następnie w drugą. Kolejnym ćwiczeniem oczu może być powolne obracanie wzroku z lewej na prawą stronę i trzymanie chwilę spojrzenia w krańcowym punkcie. Analogicznie możemy zrobić to góra-dół. Ćwiczenie oczu może też polegać na mocnym zaciskaniu powiek lub delikatnym masażu gałek ocznych przez powieki. 

Masaże relaksacyjne

Masaże relaksacyjne twarzy mogą przynieść skórze w okolicach oczu wiele korzyści. Masowanie może pomóc poprawić krążenie krwi, co z kolei może zmniejszyć obrzęk i cienie pod oczami, a także zwiększyć elastyczność, co może zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Zauważalna jest także poprawa widzenia – masaże mogą pomóc poprawić widzenie i zwiększyć jasność obrazu oraz zmniejszyć ból i zmęczenie. Skutecznym sposobem na poprawę zdrowia oczu i redukcję stresu i zmęczenia jest masaż Kobido, dający uniesienie owalu twarzy (lifting bez igieł, nici i skalpela) oraz uwypuklenie konturu twarzy.

Udostępnij