natural-cosmetics.pl

Blog tematyczny o urodzie zdrowiu i ekologii

Uroda

Hirsutyzm – jak usunąć nadmiar włosków w tej chorobie?

Hirsutyzm – jak usunąć nadmiar włosków w tej chorobie?

Nadmierne owłosienie może być symptomem hirsutyzmu. Czym dokładnie jest ta dolegliwość? W jaki sposób można ją rozpoznać? Jak się ją leczy? Oto główne informacje!

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm to dolegliwość charakteryzująca się nadmiernym owłosieniem u kobiet w obszarach, w których normalnie nie są widoczne włosy lub są one minimalne, takich jak twarz, klatka piersiowa i plecy.

Szacuje się, że jest to dolegliwość, która dotyka około 10% kobiet w wieku rozrodczym, dlatego też jest ona dość powszechna.

Hirsutyzmowi sprzyja nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów, które kobiety również wytwarzają w mniejszych ilościach. Androgeny stymulują wzrost włosów, a gdy ich poziom jest podwyższony, może to prowadzić do nadmiernego wzrostu włosów. 

Hirsutyzm może być również spowodowany różnymi schorzeniami, takimi jak zespół policystycznych jajników (PCOS), wrodzony przerost nadnerczy, zespół Cushinga albo stosowanie niektórych leków.

Jakie są objawy hirsutyzmu?

Podstawowym objawem hirsutyzmu jest nadmierny wzrost włosów u kobiet, głównie w miejscach takich jak twarz, klatka piersiowa, plecy i brzuch. Włosy rosnące w tych obszarach są zwykle grube i ciemne. 

W tej dolegliwości mogą pojawiać się również inne objawy, na przykład:

  • Łysienie typu męskiego – jest to łysienie związane z wypadaniem lub przerzedzeniem włosów na czubku głowy oraz na zakolach, które występuje bardzo często u mężczyzn.
  • Trądzik – kobiety doświadczające tej dolegliwości mogą też zauważyć u siebie nadmierny trądzik na twarzy, plecach.
  • Nieregularne miesiączki – kobiety z hirsutyzmem mogą doświadczać nieregularnych miesiączek z powodu braku równowagi hormonalnej.
  • Pogłębienie głosu – w rzadkich przypadkach nadmierny wzrost włosów może wiązać się ze zmianami głosu.
  • Powiększenie łechtaczki – jest to również rzadki objaw, który może wystąpić u kobiet z hirsutyzmem z powodu wysokiego poziomu androgenów.

Jak skutecznie usuwać włosy w hirsutyzmie?

W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na hirsutyzm należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić ich przyczynę i wybrać najlepszy sposób leczenia.

Leczenie hirsutyzmu może obejmować leki obniżające poziom androgenów oraz zróżnicowane metody usuwania włosów.

Najskuteczniejsze metody usuwania włosów w przypadku hirsutyzmu zależą od indywidualnych potrzeb, preferencji i stopnia zaawansowania choroby. Niektóre popularne metody usuwania włosów obejmują:

  • Golenie – to bardzo często prowadzona, szybka i łatwa metoda usuwania niechcianych włosów, ale może powodować podrażnienia skóry i może wymagać częstego powtarzania, ponieważ w przypadku hirsutyzmu wzrost włosków jest nasilony.
  • Woskowanie – usuwa włosy z korzeniem i może z czasem skutecznie ich spowalniać wzrost. Najczęściej włoski odrastają po około 2-3 tygodniach. Dla wielu osób jest ono jednak bolesne i powodować podrażnienia skóry, dlatego też taka metoda nie zawsze jest optymalna.
  • Depilacja mechaniczna – polega na użyciu depilatora mechanicznego, który usuwa włoski. Efekty zabiegu są wtedy podobne do woskowania.
  • Depilacja laserowa – procedura ta skoncentrowaną wiązkę laserową, aby uszkodzić mieszki włosowe. Dla uzyskania optymalnych rezultatów może być potrzebnych kilka sesji.

Więcej informacji dotyczących zabiegu depilacji laserowej można znaleźć na stronie: https://bonadea-krakow.net.pl/oferta/laseroterapia/depilacja-laserowa/.

Udostępnij